veebileht ja infosüsteem linna kõige unikaalsemale kinole

MÄRKSÕNAD

HTML & CSS, Preact, PHP, Laravel, MySQL, Voyager, WordPress, Projektijuhtimine

tiim

Veebileht:

Anu Salumaa (NOPE) UI/UX disain
Mihkel Eidast front-end
Hener Hoop full-stack
Pärt Erikson back-end
Lauri Kadajane projektijuht

Infosüsteem:

Paavel Liik (Fraktal) ui disain
Ivo Klaas back-end
Pärt Erikson full-stack
Andres Kalle full-stack
Lennar Kivimäe full-stack
Hener Hoop full-stack
Lauri Kadajane projektijuht
Andres Kauts tootejuht

Külasta lehte

Taust

Mis juhtub, kui front-end arendaja ja veebidisainer kohtuvad oma lemmikkinos ja avastavad, et selle koduleht on aegunud? Otseloomulikult hakkavad nad kinole uut ja ägedat veebilehte tegema! Täpselt niimoodi saigi Elektriteatri projekt alguse. Armastusest filmide vastu ja soovist anda edasi parimat võimalikku kasutajakogemust ühendasime jõud NOPEga ja võtsime vabatahtlikult ette Elektriteatri veebilehe moderniseerimise. Projektist, mis algas tasuta, kasvas hiljem välja võimas projekt tervele kollektiivile.

Elektriteater on Tartu ainus väärtfilmikino ning nad keskenduvad oma programmis peamiselt eesti ja euroopa mängu- ja dokumentaalfilmidele. Sarnaselt meiega, avasid ka nemad oma uksed 2011. aastal ning Elektiteater on nüüdseks pälvinud ka koha kinovõrgustikus Europa Cinemas. Nad paistavad teiste kinode keskelt silma oma rikkaliku ja mitmekesise kinokavaga, milles leidub mitmeid filmižanre, näiteks lühifilmid, animatsioonid, friigifilmid, tummfilmid koos livemuusikaga jne. Lisaks kõigele sellele teevad nad ka tihtipeale arutelupaneele Eesti filmitegijatega. Elektriteater on mõnusa keskkonnaga paik, kus tavakinode poolt märkamatuks jäävad filmid saavad oma igati väljateenitud linastused.

Väljakutse

Esimene, kõige silmapaistvam probleem oli teadmine, et vana koduleht oli ajast ja arust. Sisu haldamine oli keerukas ning väikestel ekraanidel veebilehe kasutamine oli ebamugav. Sellele lehele oli kujundlikult suurelt peale kirjutatud “Palun uuendage mind”.

Tegelikult üsna kiirelt jõudsime arusaamiseni, et eksisteerib suur potentsiaal vähendada käsitsi tehtava töö hulka. Veebilehe valmimise järgselt tegi Elektriteater meile ettepaneku – veebilehele on vaja juurde veel ka infosüsteemi, mis automatiseeriks hunnikutes paberitööd ja säästaks seeläbi aastas sadu töötunde raamatupidamises, aruandluses ja koordineerimises. Lisaks loob võimaluse avada e-kanalis piletimüük, suurendada seansside mahtu ning isegi hallata mitut saali.

Kõik taustal leiduvad läbipaistvad käsitsi joonistatud pildid on tehtud imelise Paula Maueri poolt, kes muuseas disainib ka Elektriteatri pileteid ja postreid.
Programm võimaldab adminil koostada virtuaalse saali plaani koos istekohtadega ning istekoha numbri alusel pileteid müüa. Enne seda müüs Elektriteater pileteid “kes ees, see mees” põhimõttel.

Veebileht

Kino ultrafännidena oleme meie ise ka selle veebi kasutajad. See andis meile hea ülevaate ja visiooni sellest, milline uus koduleht peaks välja nägema. Visuaalselt ja tunnetuslikult tahtsime me võimendada Elektriteatri põhimõtet, et tõeline kinokogemus võiks alata kino uksest sisseastumisega. Meie aga mõtlesime, et viime selle suurepärase idee veel kaugemale ning teeme kõik endast oleneva, et kinokogemus võiks alata juba veebilehte lehitsedes. Me soovisime, et lehte külastades tunneks kasutaja samu emotsioone, mida tuntakse vanu sõpru külastades – oled alati oodatud, ükskõik mis ajal ja päeval.

Kogu visuaalne pool sai inspiratsiooni vanadest teatritest, millel olid silmatorkavad retro postrid. Need tekitavad sama palju elevust täiskasvanutes nagu kommikarbid lastele – tahaks igaühte proovida. Veebileht on ühtlasi nüüd hästi kasutatav ka väiksematel ekraanidel ja mobiiltelefonidel.

Lisaks välimuse värskendamisele on uuel lehel nüüd ka lisandeid, mis lubavad neil lihtsamini postitada pildigaleriisid ja võimaldavad kuulata salvestusi eelnevatest arutelupaneelidest filmi autoritega.

Kogu veebilehte jooksutatakse WordPressi platvormil, milles kino eestvedajaid end väga mugavalt tunnevad.

INFOSÜSTEEM “KINOLA”

Projekti suurem töö algas pärast veebilehe valmimist. Tagatoa (äri)protsesside digitaliseerimine ja automatiseerimine. Meie poolt loodud toode pole küll turul ainulaadne, kuid selliseid on üksnes ühe käe näppudel võimalik kokku lugeda ning mitte ükski neist ei ole mõeldud sellistele ärimudelitele nagu Elektriteatri sugustel kinodel oleks vaja. Meie loodud süsteem on mõeldud spetsiifiliselt väiksematele kinodele ja teatritele.

Elektriteatri-poolsel tooteomanikul, Andresel, oli juba visioon paigas, kuidas ja mida peaks üks kinoinfosüsteem endast kujutama. Ta oli terve projekti vältel pidevalt kõigega kaasas ja skitseeris meile alguses isegi esimesed wireframe‘d iseloomustamaks ärivajadusi ja täpsemat mudelit. Õige pea tekkis ka infosüsteemile nimi “Kinola” ning lõpuks andis süsteemile visuaalse näo Fraktali disainiagentuur.

Kinoinfosüsteemi loomiseks kasutasime Laraveli. Tegemist on PHP raamistikuga, mis võimaldab meil harjumuspäraste vahenditega luua suure koormustaluvusega rakendust. Andmebaasi puhul jäime klassikalise MySQL’i juurde.

Elektriteater on osa Euroopa Kinovõrgustikust ja seotud Eesti Autorite Ühinguga, siis on nad kohustatud tegema raporteid filmidest, mis on kummagi organisatsiooniga seotud. Kõik taolised raportid teeb kinoinfosüsteem automaatselt valmis.
Süsteem hoiab endas kõike võimalikku infot filmide kohta, mida näidatakse hetkel Elektriteatris. Programm uuendab automaatselt kodulehel infot filmide kohta ning samuti reklaamib peagi linastuvaid filme.

Kuid mida see “loom” täpsemalt teeb?

terviklik ökosüsteem

Süsteem hoiab endas kõike võimalikku infot filmide kohta, mida näidatakse hetkel Elektriteatris. Programm uuendab automaatselt veebilehel infot filmide kohta ning samuti reklaamib peagi linastuvaid filme.

aruandlus

Elektriteater on osa Euroopa Kinovõrgustikust ja seotud Eesti Autorite Ühinguga, siis on nad kohustatud tegema raporteid filmidest, mis on kummagi organisatsiooniga seotud. Kõik taolised raportid teeb kinoinfosüsteem automaatselt valmis. Ainus asi, mida inimkäsi peab tegema on vajutama nuppu, et aruanne genereerida ja seejärel valideerima, et kogu info dokumendis on õige.

kinosaali kavandamine

Süsteem võimaldab halduril koostada virtuaalse saali plaani koos erinevat tüüpi istekohtadega (näiteks paaritoolid) ning istekoha numbri alusel pileteid müüa. Enne seda müüs Elektriteater pileteid “kes ees, see mees” põhimõttel.

Snäkid & joogid

Lisaks piletimüügile on võimalik müüa ka snäkke ja jooke, millega filmielamust rikastada. Ja mitte ainult söödavat-joodavat, vaid ka meeneid ja riideid.

tulevik

Kuigi Elektiteater on ainulaadne, siis nende ärimudel on võrdlemisi sarnane teiste väiksemate kinode ja teatritega. Probleemid, millega nad silmitsi peavad olema, on kõik sarnased ning seetõttu on Elektriteatril plaan hakata infosüsteemi pakkuma ka teistele sarnastele ettevõtmistele eesmärgiga lihtsustada teatritel ja kinodel paberimajandusega tegelemist ja piletite müüki.

Meil on rõõm olla kaasas potensiaalses eduloos, kus asjaarmastajate projektist (kino tegemisest) kasvab välja SaaS platvorm!

Tagasiside

Me oleme gotoAndPlay-ga koostööd teinud paljudes erinevates projektides mitme aasta jooksul ning kogemus on olnud suurepärane. Nad on väga nutikad, omal alal kogenud ning seetõttu on gotoAndPlay ka meie peamine partner uutes projektides. Nende teadmised on olnud hindamatud, kui meie ideedest oli tarvis toimivaid lahendusi koostada ning nad on meid toetanud ka kõige raskematel aegadel.

Andres Kauts
Elektriteatri asutaja ja juht

lõbusaid fakte meie koostööst

  • Elektriteatris käimine on kõikidele gotoAndPlay töötajatele tasuta.
  • 2018. aastal ühendasime me jõud NOPE ja Elektriteatriga, et korraldada üks äge välikino session meie kontori hoovis. Üle saja inimese tuli lõpuks kohale. Vaata lähemalt.
  • Viimase kaheteistkümne kuu jooksul on Elektriteatri veebilehte külastanud üle 47 000 inimese. See on peaaegu pool Tartu linna elanikkonnast.